ptactvo
Hlas - chraptivé „krrjé kverrr kekek“.
Hnízdění - hnízdí v koloniích na zarostlých březích rybníků a jezer. V posledních letech nastal početní pokles. Za tahu se vyskytuje na řekách, polích a ve velkých městech. Hnízdí v dubnu až červnu jednou ročně. Hnízdo je kupa rostlinného materiálu. Samice snáší 2 - 3 olivově zelená hnědě skvrnitá vejce na kterých sedí oba rodiče asi 22 - 23 dní a mláďata poté krmí oba rodiče asi 6 týdnů.
Potrava - hmyz, červi, rybí potěr, odpadky. Racek chechtavý je částečně tažný pták (severské populace), na hnízdiště se vrací v březnu a odlétá v říjnu. Středoevropští rackové přezimují v západní Evropě a ve Švýcarsku na řekách, polích a v městských přístavech.
Albatros stěhovavý
je největší mořský pták. Jeho rozpětí křídel přesahuje 3 metry, což je rekord mezi dnes žijícími ptáky.
Na pevninu přilétává pouze kvůli hnízdění a to jen na ostrovy.
Způsob života
Albatros je z pravidla při letu nad mořem němý, ale stává se, že se ptáci ve skupině při hledání potravy či v boji o odpadky z proplouvající lodi strkají, chroptí a vydávají třaskavé
a křaplavé zvuky. Let albatrosa, když se ve vzduchu vznáší nad vlnami moře, je půvabný, ale na zemi se pohybuje neohrabaně. Kolébá se sem a tam na svých obrovských nohou, klopýtá
a zakopává o ně a snadno padá na zem.
Potrava
Albatros požírá svoji potravu nejčastěji v noci. Pokud loví svou nejobvyklejší potravu, sépie, chobotnice nebo kalmary, přistává na hladinu moře a vytahuje kořist zobákem z vody.
Jsou to jediní ptáci, kteří doprovázející lodě plující tisíce mil od břehu.
papoušek
(varan, 5. 1. 2011 7:53)